Hiroshiman muistaminen 6.8.2026
Hiroshiman ja Nagasakin atomipommien pudottamisesta on 81 vuotta.
Kirkkohallituksen kansliapäällikkö Niilo Pesonen puhui kolmesta tärkeästä sanasta: muistaminen, rauha ja rukous. Rauha ja rukous ovat aktiivisen toiminnan sanoja. Meistä jokainen voi olla rauhantekijä. Muistaminen tarkoittaa, ettemme unohda.
***
Professori, oikeushammaslääkäri Helena Ranta muistutti ydinasevarusteluun käytettävien summien valtavuudesta ja kuinka niitä voitaisiin käyttää maailman turvallisuuden kannalta paljon paremmin kuten aavikoitumisen estämiseen, terveydenhuoltoon, köyhyyden vähentämiseen… Hän muistutti myös ihmisarvon jakamattomuudesta ja siitä, kuinka ajatus rajatusta ydinaseiden käytöstä on todellisuudessa mahdoton.
***
Paleface ja tyttärensä Rebekka ottivat kantaa oikeudenmukaisen, rauhan ja solidaarisen maailman, myös Suomen, puolesta. Elli Leppä Suven runoilijana luki tekstejään ja Laura Lodenius juonsi pimenevän illan lyhtyjen syttyessä. Ydinaseriisunta NYT!